Badanie biometrii plodu

Podczas pierwszego badania USG, kiedy możliwe istnieje obecnie zobaczenie naszego przyszłego potomka, otrzymujemy biometryczne wymiary płodu i kilka zdjęć wzbogaconych dziwnymi cyframi i oznaczeniami, które nie tylko dostarczają nas w stopień ciężkiej konsternacji, tylko i niepokoju. Przede wszystkim ale miejmy, że lekarz jest kobietą kompetentną. Więc jeżeli na randce nie usłyszeliśmy, że pojawiło się jakiekolwiek zagrożenie płodu, kompletnie nie musimy się niczym przejmować.

Poniżej przedstawiamy biometryczne wymiary płodu, czyli oznaczenia, jakie dają lekarze w obiektu opisania wymiarów naszego nienarodzonego dziecka.

GS (gestational sac) – stanowi ostatnie wartość pęcherzyka ciążowego, stanowi ważne oznaczenie wymiarowe w sukcesu badania wczesnej ciąży lub jej zobaczeniu. Istnieje obecne liczba stosowana od 4 do 7 tygodnia ciąży, i w praktyce stanowi oznaczenie zarodka zanim będzie on na tyle bogaty i pewny, by wolno go stanowiło w drugi środek zmierzyć.
YS (yolc sac) – wielkość ciałka żółtego. Podstawowy wymiar od 5 do 10 tygodnia ciąży. Za duża zaleta tego określenia oznacza nieprawidłowy rozwój płodu i praktyczne szybkie poronienie. W przypadku zaistnienia tego zdarzenia bezwzględnie zostaniemy poinformowani przez specjalisty.
CRL (crown to rump length) – wielkość zarodka. Długość wynoszona od końca głowy do najniżej położonej części miednicy oraz posiada idealną pozycja dziecka, która istnieje praktyczna w badaniach USG.
HC (head circumference) – wielkość główki. Stanowi obwód główki dziecka w jej najogromniejszym mieszkaniu i daje do określenia prawidłowego rozwoju płodu. Również może posłużyć do powiedzenia szacowanego czasu ciaży w pozostałym trymetrze.
FL (femur length) – długość kości udowej. Jest do określenia ewentualnych defektów dziecka w dalszej części ciąży. Może zatem pozwolić na sprawdzenie między innymi karłowatości dziecka lub same nowych wad wrodzonych.
AC (abdominal circumference) – obwód brzuszka. Służy ocenie harmonijności i proporcjonalności rozwoju płodu. Zły wynik może oznaczać różnego typu wady wrodzone dziecka.

Oczywiście, podanych czasów jest więcej więcej a są one w stanie większym czy niższym możliwe do odczytania przez laików. Nie należy jednak się zbytnio przejmować, jeśli czegoś nie rozumiemy. Po pierwsze, wszelkie nieprawidłowości w ciągu dziecka będą nam od razu zgłoszone przez specjalisty wykonującego badania. Jeśli jednak gryzie nas ciekawość, możemy poprosić przy okazji pytania o wyjaśnienie jego wyników.