Frezowanie zeliwa

Frezowanie to sam z rodzajów obróbki skrawaniem. Polega on na wykonywaniu nacięć, rowków itp. we frezowanym materiale, za pomocą odpowiedniej maszyny (frezarki) i będącego jej właściwością narzędzia skrawającego (frezu). Za pomocą frezowania można robić na dowód koła zębate, czy mieć gwinty. W sukcesu frezowania narzędzie skrawające przemieszcza się, i materiał obrabiany jest przeprowadzany. Czasem oraz ostrze skrawające może jednocześnie orientować się i prowadzić. Obróbka skrawaniem, w tym teraz frezowanie, to jedyny z dużych działów w moc zakładach produkcyjnych.

 

Obecnie najpowszechniej stosowane jest frezowanie cnc. Proces ten dokonuje się na obrabiarkach (frezarkach) cnc (ang. computerized numerical control). Są zatem obrabiarki sterowane numerycznie, a więc takie, w jakich cały proces skrawania jest zaplanowany i zarządzany komputerowo. Dzięki temu dodatkowe jest branie dużo wysokiej precyzji obróbki także możliwość frezowania zaawansowanych kształtów. Nowoczesne frezarki cnc są naszpikowane elektroniką oraz są zaawansowane oprogramowanie sterujące. Możliwość otrzymania dużo wysokiej precyzji wytwarzania elementów podczas frezowania jest niezwykłe znaczenie często w takich dziedzinach, jak budowa maszyn, gdyż tam duże jest prawdziwe spasowanie elementów.

http://erp.polkas.pl/comarch-erp-altum/Comarch ERP Altum | Systemy ERP | POLKAS

Choć odpowiednia frezarka jest zasadnicze znaczenie, toż we frezowaniu cnc szczególnie istotną kwestię odgrywają też robocze narzędzia skrawające, czyli frezy. Jakość ich wykonania dodatkowo że stanowić prestiż na dokładność frezowania, ale prócz tegoż niebywale ważna jest ich siłę na ścieranie, zwłaszcza jeśli frezowanie dokonuje się w pewnym materiale. Dlatego też frezy są wykonane z bardzo odpornych, silnych i odważnych na ścieranie materiałów, takich jak węgliki spiekane. Przynosi zatem ich długą żywotność oraz skuteczność obróbki nawet bardzo twardych materiałów, takich jak stal.

Frezowanie cnc to zawsze nie tylko wysokiej klasy frezarki cnc i urządzenia skrawające. Nawet najlepsza organizacja na nic się nie przyda, jeżeli nie będzie jej służył potrafiący się pozytywnie na domowej karierze fachowiec. Dlatego ponadto we frezowaniu cnc potrzebni są wykwalifikowani frezerzy, który doskonale znają dziedzinę obróbki skrawaniem w światowym zakresie, a także dobrze zapoznają się w planu technicznym i obsłudze konkretnych maszyn.