Jakie sa powody nieplodnosci

U kobiety po 30 roku życia płodność spada z roku na rok coraz drastyczniej. Jeśli przez rok starań o dziecko zdrowej parze nie uda się zajść w ciążę warto na spokojnie zainteresować się dlaczego tak się dzieje. Powodów może być mnóstwo i nie warto od razu panikować. Dobrze jest udać się do lekarza pierwszego kontaktu, który wypisze skierowanie na badanie krwi i badania hormonalne dla obydwu partnerów.

Powodem niepłodności może być niska liczebność plemników u partnera, ich zły stan lub szereg nieprawidłowości u kobiety. Niepokoić mogą nieregularne miesiączki lub brak występowania cyklu miesiączkowego.

Metoda in vitro

Dla wielu par pragnących posiadać biologicznie swoje dziecko ostateczną nadzieją jest metoda in vitro. Klinika in vitro podejmie się leczenia niepłodnej pary, oceni jej stan zdrowia i procentowo oszacuje jakie są szanse na zajście w ciążę. Jeśli szanse są niewielkie, być może lekarz odradzi rozpoczynanie procedury in vitro. Warto wiedzieć, że jest ona nie tylko bardzo kosztowna i czasochłonna, ale także bolesna dla kobiety i mocno obciąża jej organizm. Jeśli jednak lekarz oceni szanse starającej się pary pozytywnie, może to być jedyna droga na spłodzenie upragnionego dziecka. Poddanie się leczeniu trwa od kilku miesięcy do kilku lat i należy tu uzbroić się w cierpliwość.

klinika in vitro

Przebieg leczenia

Najpierw kobieta poddana jest kuracji hormonalnej mającej na celu zwiększenie ilości produkowanych komórek jajowych. Następnie, po kilku miesiącach leczenia, w znieczuleniu zostaje pobrana komórka jajowa i dochodzi do zapłodnienia pozaustrojowego in vitro. Kolejnym etapem jest wszczepienie zapłodnionej komórki na powrót do macicy, co dzieje się także w znieczuleniu. Teraz pozostaje tylko czekanie i bycie dobrej myśli. Jeśli organizm kobiety nie odrzuci zapłodnionej komórki i zarodek się przyjmie, po dziewięciu miesiącach para może spodziewać się wytęsknionego potomka. Jeśli jednak organizm kobiety odrzuci zapłodnioną komórkę jajową, procedurę trzeba będzie powtórzy po raz drugi.