Komputeryzacja w firmie

Często możemy zarejestrować w zakładach wyposażenie stanowiska kasjera w kwestie nowoczesnego komputera - często z dotykowym ekranem - oraz drukarki fiskalnej i tradycyjnego bądź zintegrowanego w ladę czytnika kodów kreskowych. Takie podejścia najczęściej wiąże się w stacjonarnych marketach i sklepach przylegających do sieci sklepów.

Jest w nich wielu asortymentu, ceny produktów często ulegają zmianie, i same produkty równie przeważnie są sprzedawane, kiedy również zajmowane. Stąd też zachodzi potrzeba komputerowej ewidencji sprzedaży i spełniania transakcji sprzedaży produktu za pomocą przesunięcia go ponad czytnikiem kodu i kliknięcia jednego przycisku w komputerze.

Nie zazwyczaj zawsze ta komputeryzacja jest wymagana. Przykładowo, jeżeli przechodzimy do pracowania z ograniczonym sklepikiem osiedlowym, warzywniakiem, czy sklepem o bardzo specyficznym asortymencie, taka komputeryzacja będzie zbędna. W pozycji kiedy jednorazowo zamawiamy kilka lub kilkanaście sztuk samego produktu raz na dwa tygodnie i jak rodzaj wyboru nie ulega zbyt często zmianie, wystarczy nam kasa fiskalna novitus mała plus. To wystarczy asortyment podzielić na kilka lub kilkanaście grup, każdej nadać osobne PLU i przykleić ręcznie metki z wartościami na dowolnym danym produkcie. W form kiedy tego asortymentu jest kilkoro, nie jest przy tym nic pracy, i chętnie jest upilnować wszelkie poprawki w obrębie ceny czy ilości artykułów.

Kasa fiskalna dla sklepiku osiedlowego jest koniecznością - wymogiem urzędu skarbowego. Jeśli sklepik ma określony pułap dochodów, więc musi wykorzystywać tego narzędzia. Jednak właściciel sklepu, choć objęty obowiązkiem rejestracji tej kwoty i przeznaczania jej przy każdej transakcji, jest doskonały wybór co do gustu kasy. W wypadku malutkiego sklepu osiedlowego warto wybrać najprostszy, najtańszy model kasy fiskalnej, który nie jest zbyt wielu funkcji, oraz jest jednorodny w obsłudze. Możemy z góry założyć, że są to kryteria najważniejsze dla nas w sukcesie zakupu kasy i że przez duży moment nie ulegną one zmianie.