Oswietlenie ewakuacyjne ledowe

Systemy oświetlenia awaryjnego stanowią szczególnie drogą wartość w przemyśle. W halach produkcyjnych, gdzie pracownicy obsługują maszyny posiadające dostępne części ruchome, w wypadku nagłego braku oświetlenia potrafią oni zostać trwale okaleczeni, i nawet że stać zagrożone ich zarabianie. W okresie utraty zasilania elektrycznego, urządzenia co prawda przestaną działać, ale silniki rozpędzone do wielkich obrotów zachowają się tylko po kilku sekundach od przerwania wpływu prądu.

Nawet w ostatnich instytucjach, gdzie wdrożono systemy automatycznie hamujące pracę ruchomych elementów po odłączeniu napięcia, ich zatrzymanie niemal nie nie jest szybkie. Aby zapobiec takim zdarzeniom należy stosować systemy oświetlenia awaryjnego. Kwalifikują się one na różne rodzaje, ale zadaniem wszystkiego z nich istnieje zachowanie oświetlenia pomieszczeń przez pewny moment po zaniku zasilania. Dzięki temu pracownicy mogą bezpiecznie zatrzymać maszyny, a w razie towarzyszącego pożaru - łatwo opuścić budynek.

Najpopularniejszym sposobem oświetlenia awaryjnego, stosownego nie chociaż w przemyśle lecz jeszcze w klubach mieszkalnych, są specjalne oprawy oświetleniowe. Oprawwa oświetlnia awaryjnego posiada wbudowany mały akumulator, który magazynuje energię elektryczną w sezonie normalnej pracy instalacji. W punkcie nagłego zaniku napięcia, specjalny układ elektroniczny przełącza zasilanie oprawy na siłę z akumulatora. Do czasu wyczerpania się baterii światło pozostaje włączone. System opraw ma nie pewne cechy, którymi jest branie małych akumulatorów, starczających na zaledwie kilkadziesiąt, a czasem tylko kilkanaście minut działania oświetlenia.

Własny sposób możliwy do brania w sektorze liczy na wygospodarowaniu dodatkowego pomieszczenia, gdzie zostają zainstalowane duże akumulatory i systemy sterujące. Można i użyć generatora, dzięki czemu nie tylko oświetlenie awaryjne będzie umiało robić wiele godzin, ale energię będzie bogata i dostarczyć do różnych urządzeń, na wzór komputerów czy niektórych maszyn.