Stosunki miedzynarodowe halizak pdf

Kontakty międzynarodowe są bardzo popularne w dobie globalizacji. Nowe wynalazki w strefach transportu i komunikacji znacznie skróciły dystans między państwami, i nawet kontynentami. Teraz adresat otrzymuje list po paru dniach, i nie po paru miesiącach, gdy to chodziło wcześniej. Jednak można też do kogoś zadzwonić i połączyć się bezpośrednio. Jazdę na drugi kraj świata nie ma już lat, ale wystarczy jedynie kilka godzin samolotem. Współcześnie odległe kraje są dla nas na wyciągnięcie ręki i dzięki mediom - prasie, telewizji, internetowi.

Pojawiło się wiele różnych dróg współpracy. Wyjazdy zagraniczne stały się silniejsze oraz tańsze, oraz co wewnątrz tym idzie - i wiele częstsze. Obecnie bez problemu można nabyć się na drugi kontynent, gdzie obowiązuje zupełnie nowa tradycja i kolejne obyczaje. Wystarczy bilet na samolot dodatkowo mocna wylądować w Azji, w Afryce lub na egzotycznej wyspie. Zmienia się także sytuacja polityczna na świecie. Po wykonaniu strefy Schengen zniesiono większość ścian w Zgody Europejskiej i każdy jej mieszkaniec może śmiało podróżować między państwami.

Intensywne kontakty wielokulturowe wymagają odpowiedniego przygotowania. Firma, jaka zależy osiągnąć nowe rynki zagraniczne, wiele zyska na zatrudnieniu odpowiedniego pośrednika, który dobrze przedstawi proponowaną ofertę. Szczególnie prawdziwe są w tym przykładu tłumaczenia ustne. Polskie biuro w asyście tłumacza może zająć rynki międzynarodowe, bezpośrednio dochodząc do zainteresowanych. Wizyta przedstawicieli japońskiego koncernu motoryzacyjnego w naszej fabryce przebiegnie znacznie łatwo w obecności tłumacza. Bez tłumacza nie potrafiły się odbywać i spotkania polityczne na poziomie międzynarodowym. Obecność osoby, która zna daną kulturę, pozwala uniknąć wpadek i niejasności. To cenne w znacznych negocjacjach, gdzie czasem drobne elementy mogą zdecydować na powodzeniu transakcji.