Uziemienie ujemne

Uziemienia elektrostatyczne są bardzo ważnym faktem w sektorze i transporcie łatwopalnych gazów również drugich substancji, jak ciecze czy proszki. Kiedy ładunek elektrostatyczny skupia się w pobliżu łatwopalnych materiałów, powstają zagrożenia.

Rokrocznie w wszelkiej Europie podchodzi do ponad 400 wypadków spowodowanych tak tymi wydarzeniami. Zapłony, pożary, i nawet wybuchy to dosyć realne niebezpieczeństwo, którego osoba jest jakiś zdrowo myślący pracownik oraz menedżer w sferze.

Tutaj z odsieczą przychodzą nam mechanizmy oraz układy uziemień elektrostatycznych. Ich poczynanie w istocie sprowadza się do połączenia zagrożonych elementów niskooporowym przewodem do momentu uziemienia przy pomocy odpowiedniego zacisku. Na zbycie jest wielka liczbę ich rodzajów - kleszczowe, przykręcane śrubami, umieszczane w jednej obudowie pojemnika. Bardziej zaawansowane systemy umożliwiają ponadto na monitorowanie uziemienia w momencie rzeczywistym. W związaniu z różnymi urządzeniami mogą nie doprowadzać do dozowania produktu lub pracy nad nim w przypadku zaistnienia kłopotów z uziemieniem. Niektóre metody fizycznie blokują taką ofertę, zamykając zawór czy wlew, co jest przydatne w wypadku awarii współpracujących urządzeń lub prób obejścia zabezpieczeń. Tego modelu rozwiązania powszechnie używa się przy cysternach kolejowych i drogowych.

Dość powszechnym problemem stosowania zacisków na urządzeniach robiących z lakierami, farbami, rozpuszczalnikami czy żywicami jest trudny do wszelkiego ograniczenia proces dawania się powierzchni materiałem. Może więc sprawić warstwę izolującą uziemienie elektrostatyczne "electrostatic earthing", częściowo bądź całkowicie negując jego skuteczność. Działa to nie tylko urządzeń, ale również pojemników i zbiorników danych do przechowywania w/w materiałów.